Czym jest szyna danych, integracja i kiedy warto rozważyć rozwiązanie WSO2?

03 Styczeń 2023
Porady biznesowe |
Integracje

Czy WSO2 będzie rozwiązaniem dopasowanym do Twojej firmy? W jakich przypadkach najlepiej się ono sprawdzi? Odpowiedzi na te pytania i nie tylko znajdziesz w artykule poniżej.


Czym w zasadzie jest WSO2 ESB?

WSO2 Enterprise Service Bus (ESB) to niezwykle potężne narzędzie integracyjne, które pomaga firmom wymieniać dane i procesy między różnymi systemami i aplikacjami. Składa się ono z kilku podstawowych elementów takich jak adapter, mediator, rejestr usług czy narzędzi do zarządzania. Dzięki adapterom, WSO2 ESB jest w stanie współpracować z wieloma różnymi systemami, takimi jak aplikacje webowe, bazy danych czy systemy ERP i CRM. Mediator natomiast, jest sercem WSO2 ESB i odpowiada za przetwarzanie wiadomości sieciowych, które mogą być wykorzystywane do wielu różnych celów, takich jak transformacja danych, routing czy uwierzytelnianie i autoryzacja. Rejestr usług z kolei, jest miejscem gdzie są zdefiniowane i opisane wszystkie usługi sieciowe dostępne za pomocą WSO2 ESB, umożliwiając innym systemom i aplikacjom ich wykorzystywanie. WSO2 ESB posiada również narzędzia do zarządzania, takie jak konsola administracyjna czy narzędzia do monitorowania i diagnostyki, co pozwala na łatwe zarządzanie i konfigurację rozwiązania.

Przykładowa firma, która użyła WSO2

Modelowym przykładem byłaby sytuacja gdy firma XYZ zajmowała się sprzedażą produktów elektronicznych przez Internet. W ciągu ostatnich kilku lat ich biznes rozrósł się na skalę międzynarodową i obecnie obsługiwali klientów z wielu różnych krajów. Jako że ich system informatyczny składał się z wielu różnych aplikacji i usług, zaczęły pojawiać się problemy z ich integracją i wymianą danych. W związku z tym, zarząd firmy XYZ postanowił szukać rozwiązania, które pomoże im usprawnić procesy integracyjne i umożliwi szybsze przetwarzanie zamówień i dostaw produktów. Po przeprowadzeniu szeregu analiz i testów, zdecydowali się zainwestować w WSO2 Enterprise Service Bus (ESB). Po zainstalowaniu WSO2 ESB, firma XYZ od razu zauważyła znaczne usprawnienie w swoich procesach integracyjnych. Systemy, które wcześniej nie były ze sobą połączone, teraz działały jak jeden organizm, umożliwiając szybsze przetwarzanie zamówień i dostaw produktów. Konsola administracyjna okazała się niezwykle przydatna w zarządzaniu szyną i konfiguracji poszczególnych usług, a narzędzia do monitorowania i diagnostyki pomagały w szybkim rozwiązywaniu problemów, które mogłyby wpłynąć na działanie systemu. Zainwestowanie w WSO2 ESB okazało się strzałem w dziesiątkę dla firmy XYZ i z pewnością przyczyniło się do ich dalszego rozwoju i sukcesu na rynku.

W jakich przypadkach warto skorzystać z szyny danych?

Zastanówmy się w jakich przypadkach szyna daje nam korzyści z jej użytkowania. Najważniejszym z elementów jest oczywiście integracja: WSO2 ESB umożliwia łączenie różnych systemów i aplikacji, na przykład systemu CRM z systemem finansowym, dzięki czemu mogą one współpracować i automatycznie przesyłać informacje między sobą. Oprogramowanie pozwala na łączenie kilku mniejszych usług w jedną większą, co ułatwia korzystanie z nich przez aplikacje klienckie. Na przykład, może być używane do stworzenia jednej usługi prognozy pogody dla wielu miast z wielu mniejszych usług pogodowych. Co więcej to rozwiązanie pozwala na przetwarzanie ruchu sieciowego w celu ochrony przed atakami, optymalizacji wydajności lub przeprowadzania transakcji. Na przykład, może być używane do filtrowania spamu z wiadomości e-mail lub do bezpiecznego przeprowadzania transakcji handlowych. WSO2 ESB umożliwia udostępnienie dostępu do różnych źródeł danych, takich jak bazy danych lub pliki, dla aplikacji i usług sieciowych. Na przykład, może być używane do udostępnienia dostępu do bazy danych z danymi o produktach dla aplikacji e-commerce. Na dodatek pozwala na integrację aplikacji i usług z różnymi chmurami obliczeniowymi, takimi jak Amazon Web Services (AWS) lub Microsoft Azure, umożliwiając im korzystanie z zasobów i usług dostępnych w chmurze. Szyna danych WSO2 umożliwia również monitorowanie działania aplikacji i usług sieciowych oraz diagnozowanie problemów, które mogą się pojawić podczas ich działania. Może zbierać różne rodzaje danych, takich jak logi systemowe, statystyki wydajności lub informacje o błędach, i umożliwiać ich przeglądanie i analizę.

Przykładowe wyzwania w przedsiębiorstwach

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych wyzwań, z którymi mierzą się przedsiębiorstwa i receptą na ich problemy jest platforma WSO2:

  1. Gdy firma chce zintegrować wiele różnych systemów i aplikacji, aby umożliwić im współpracę. WSO2 ESB umożliwia łączenie różnych systemów i aplikacji, co pozwala na automatyczną wymianę danych i procesów między nimi.

  2. Gdy firma chce udostępnić swoje usługi przez Internet lub w inny sposób współpracować z innymi firmami. WSO2 ESB umożliwia tworzenie i udostępnianie usług sieciowych, co pozwala innym firmom i aplikacjom na ich wykorzystywanie.

  3. Gdy firma chce zabezpieczyć swoje dane i procesy przed atakami lub nieautoryzowanym dostępem. WSO2 ESB umożliwia uwierzytelnianie i autoryzację użytkowników i aplikacji oraz oferuje wiele innych mechanizmów zabezpieczeń, takich jak szyfrowanie danych czy ochrona przed atakami typu Denial of Service.

  4. Gdy firma chce monitorować i diagnozować działanie swoich aplikacji i usług sieciowych. WSO2 ESB umożliwia zbieranie różnych rodzajów danych, takich jak logi systemowe, statystyki wydajności czy informacje o błędach, co pozwala na ich przeglądanie i analizę.

  5. Gdy firma chce monetyzować użycie swoich usług, wprowadzić rozliczenia za korzystanie ze swoich metod dostępu do danych, kalkulacji itp. WSO2 ESB umożliwia zbieranie i rozliczanie operacji wykorzystywanych poprzez szynę WSO2.

  6. Gdy firma chce zwiększyć bezpieczeństwo rozwoju i obniżyć koszty developmentu swoich platform IT. WSO2 ESB umożliwia wprowadzenie mediatora między systemami, który pozwoli ograniczyć chaos związany z atkualizacją usług oraz skrócić proces testów i wdrożeń.

Oczywiście, to tylko kilka przykładów i WSO2 ESB może być używane w wielu innych scenariuszach i branżach. Ważne jest, aby dokładnie określić potrzeby i wymagania firmy i sprawdzić, czy WSO2 ESB jest odpowiednim rozwiązaniem dla ich integracji aplikacji i usług sieciowych.

W celu zebrania większej liczby informacji lub zainteresowaniem rozwiązaniem WSO2 zapraszamy do kontaktu przez formularz na stronie WSO2.

Warto też przeczytać

Skontaktuj się


Rozpocznij transformację cyfrową z zaufanym partnerem

Więcej możliwości

Preferujesz kontakt telefoniczny
lub spotkanie na żywo? My również!

Poznaj nas
logoPerson1
Olga Jacek
Członkini Zarządu i współzałożycielka

Olga jest współodpowiedzialna za budowanie i implementację strategii Omega Code. Ponadto jest ekspertką w dziedzinie ubezpieczeń i pośrednictwa finansowego.

logoPerson2
Mariusz Kokoszkiewicz
Prezes i współzałożyciel

Mariusz, jako prezes i współzałożyciel Omega Code, odpowiada za strategię i implementację rozwoju organizacji, zespołów oraz obszaru technologii.

logoPerson3
Mariola Pruchińska
Dyrektor Zespołów Realizacji

Manager z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży IT. Od kilkunastu lat kieruje zespołami zajmującymi się m.in. wdrożeniami systemów ERP, CRM oraz dedykowanych.

logoPerson4
Tomasz Michałowski
CTO/COO

Specjalista IT z 15-letnim doświadczeniem komercyjnym w branży IT.