Najczęstsze pytania związane z systemem PIM

03 Listopad 2022
Porady biznesowe |
Pimcore

Pytania, jakie należy zadać przy wyborze systemu PIM.

 

 • Kto potrzebuje systemu PIM?
 • Mamy oprogramowanie ERP, więc po co nam oprogramowanie PIM?
 • Skąd mam wiedzieć, że moja firma konkretnie potrzebuje platformy PIM?
 • Jakie dane są przechowywane w systemie PIM?
 • Jakie są typowe zastosowania systemu zarządzania informacjami o produkcie?
 • Jakie są zalety platformy PIM?
 • Jak ocenić rozwiązania PIM (zarządzanie informacjami o produkcie)?
 • Skąd mam wiedzieć, że rozwiązanie PIM spełnia wymagania biznesowe?
 • Które rozwiązanie jest odpowiednie dla przedsiębiorstwa, Cloud PIM, On-prem PIM czy SaaS?
 • Czy system PIM może łatwo połączyć się z moimi platformami wewnętrznymi?
 • Jaką rolę odgrywa system PIM w dostarczaniu praktycznych spostrzeżeń?
 • Jaki jest koszt wdrożenia systemu PIM?

1. Kto potrzebuje systemu PIM?


Każde przedsiębiorstwo, które produkuje lub sprzedaje produkty, potrzebuje systemu zarządzania informacjami o produktach (PIM). System PIM jest niezbędny dla przedsiębiorstw sprzedających produkty w wielu kanałach, takich jak sklepy stacjonarne i sklepy internetowe. Scentralizowany system PIM zapewnia spójność wszystkich danych o produktach we wszystkich kanałach, co pomaga zapobiegać zamieszaniu i niezadowoleniu klientów.

PIM pomaga zarządzać wszystkimi danymi produktów w jednym miejscu. Pozwala również na ujednolicenie informacji o produktach w różnych działach i kanałach. Ułatwia to klientom znajdowanie potrzebnych im informacji o Twoich produktach, a także zapewnia aktualność i dokładność danych produktów.

PIM może być cennym narzędziem dla firm, które chcą usprawnić swoje wielokanałowe działania w zakresie handlu cyfrowego i lepiej służyć swoim klientom. Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem systemu PIM, koniecznie wykonaj rozeznanie i znajdź taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

2. Mamy oprogramowanie ERP, więc po co nam oprogramowanie PIM?


PIM to bardziej szczegółowe, ukierunkowane rozwiązanie, które może pomóc w wielokanałowym handlu cyfrowym, działaniach sprzedażowych i marketingowych oraz zarządzaniu doświadczeniem produktu. Oprogramowanie ERP doskonale nadaje się do zarządzania i śledzenia procesów biznesowych i danych, ale nie jest tak dobre do zarządzania i monitorowania danych produktów lub bogatej zawartości produktów.

Oprogramowanie PIM może wypełnić tę lukę, zapewniając narzędzia i funkcje do bardziej szczegółowego zarządzania danymi produktów. Na przykład pomaga zarządzać danymi produktów (w tym zdjęciami, specyfikacjami, opisami itp.), śledząc różne wersje produktów – ich kolory, rozmiary, użyte materiały itp. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm oferujących wiele produktów lub złożone produkty z wieloma określonymi punktami danych.

Oprogramowanie ERP jest przeznaczone do automatyzacji i zarządzania wieloma podstawowymi procesami biznesowymi, w tym zarządzaniem zapasami, produkcją, finansami, a nawet HR. Ale chociaż systemy ERP świetnie radzą sobie z zarządzaniem danymi operacyjnymi, nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem do zarządzania danymi produktów.

3. Skąd wiesz, że Twoja firma konkretnie potrzebuje platformy PIM?


Informacje o produkcie to serce każdej firmy. Polegasz na nim, aby zdecydować, jakie produkty oferować, jak je sprzedawać i jak je wyceniać. Niestety, jeśli dane produktów są niedokładne lub nieaktualne, może to prowadzić do utraty sprzedaży, błędnych kampanii marketingowych i błędów cenowych.

Dźwiękowy system PIM może pomóc w uniknięciu tych problemów, zapewniając jedno źródło prawdy dla wszystkich danych produktu. Dzięki dokładnym i aktualnym informacjom na wyciągnięcie ręki będziesz w stanie podejmować lepsze decyzje dotyczące produktów i efektywniej prowadzić firmę.

Załóżmy więc, że Twoja firma szuka sposobu na usprawnienie komunikacji i współpracy między zespołami, ograniczenie błędów we wprowadzaniu danych produktów lub usprawnienie procesu tworzenia katalogów produktów. W takim przypadku potrzebujesz systemu PIM.

4. Jakiego rodzaju dane są przechowywane w systemie PIM?


System zarządzania informacjami o produktach (PIM) centralizuje i przechowuje dane o produktach sprzedawanych przez organizację. Może to obejmować dane o samym produkcie, takie jak jego nazwa, SKU, waga, wymiary, kolory i materiały; a także dane o cenie, dostępności, gwarancjach i nie tylko.

System PIM służy do zarządzania tego typu danymi produktowymi, dzięki czemu można je łatwo uzyskać i aktualizować w razie potrzeby. Ten typ systemu może być korzystny dla organizacji, które sprzedają dużą liczbę produktów lub oferują różne opcje dostosowywania swoich produktów. W takich przypadkach system PIM może zaoszczędzić czas i zapewnić dokładność, przechowując wszystkie istotne informacje o produkcie w jednym miejscu.

5. Jakie są typowe zastosowania systemu zarządzania informacjami o produkcie?


System zarządzania informacjami o produkcie służy do zarządzania wszystkimi informacjami związanymi z produktem. Może to obejmować wszystko, od specyfikacji technicznych produktu, przez materiały marketingowe, po zdjęcia i filmy.

Systemy PIM mogą być stosowane w różnych branżach, ale szczególnie popularne są w sektorze produkcyjnym i detalicznym. Służą do zarządzania i śledzenia wszystkich różnych wersji produktu, które mogą być produkowane, a także do śledzenia, gdzie każda wersja jest sprzedawana. Systemy PIM mogą być również wykorzystywane do tworzenia katalogów i cenników oraz do zarządzania zamówieniami i stanami magazynowymi.

Systemy PIM są często wykorzystywane przez firmy sprzedające produkty online. Dzieje się tak, ponieważ firmy muszą mieć możliwość szybkiego i łatwego aktualizowania informacji o swoich produktach, gdy wprowadzają zmiany lub dodają nowe produkty. Systemy PIM mogą również pomóc firmom śledzić poziom zapasów i przestoje magazynowe.

6. Jakie są zalety platformy PIM?


Dobry system zarządzania informacjami o produkcie (PIM) może pomóc firmie lepiej zarządzać danymi produktów, w tym tworzyć i dystrybuować informacje o produktach we wszystkich kanałach sprzedaży. Automatyzuje również proces tworzenia i dystrybucji materiałów marketingowych, takich jak katalogi, ulotki i strony internetowe. Pozwala to zaoszczędzić czas i zasoby oraz zapewnia, że ​​materiały marketingowe są zawsze aktualne.

Zapewniając jedno źródło prawdy dla danych produktów, klienci nie muszą kontaktować się z różnymi działami lub kanałami w celu uzyskania potrzebnych informacji. Gwarantuje, że cała komunikacja dotycząca produktu jest spójna, co zmniejsza ryzyko zdezorientowania klientów lub wprowadzenia w błąd przez niedokładne informacje. Ponadto systemy PIM ułatwiają firmom śledzenie i reagowanie na opinie klientów na temat produktów.

System PIM może pomóc w obniżeniu kosztów operacyjnych na różne sposoby. Może na przykład zautomatyzować agregację i normalizację danych o produktach z wielu źródeł, skracając czas i zasoby potrzebne do zapewnienia dokładności i aktualności informacji o produktach. Ponadto może usprawnić przepływy pracy, automatycznie kierując zadania i zatwierdzenia do odpowiednich członków zespołu lub działów, co może pomóc uniknąć opóźnień i niedotrzymanych terminów.

Wreszcie, system PIM może pomóc w identyfikacji błędów i duplikatów na wczesnym etapie procesu opracowywania produktu, zanim będą miały szansę pogrążyć się w większych problemach. Wdrożenie dobrze zarządzanego systemu PIM może zaoszczędzić czas i pieniądze Twojej organizacji, pomagając uniknąć typowych pułapek i zoptymalizować operacje.

7. Jak ocenić rozwiązania PIM?


Nie ma jednego doskonałego sposobu oceny rozwiązania do zarządzania informacją o produkcie. Do oceny systemu PIM możesz użyć kilku kluczowych kryteriów. Po pierwsze, zastanów się, jak dobrze system PIM centralizuje i porządkuje dane produktowe. Solidna platforma PIM ułatwi znalezienie potrzebnych informacji, kiedy ich potrzebujesz. Po drugie, oceń, jak łatwo jest wprowadzać i aktualizować dane produktu w systemie PIM. Potrzebujesz systemu PIM, który pozwoli Ci szybko i łatwo dodawać lub edytować informacje o produkcie w razie potrzeby. Na koniec zastanów się, jak przyjazny dla użytkownika jest system PIM - czy ma intuicyjny interfejs, który jest łatwy w nawigacji?

Oprócz tego musisz także:

 • Weryfikuj rozwiązania, które będą pasować do Twoich wymagań biznesowych
 • Oceniaj konkurencyjne rozwiązania, korzystając z najlepszych praktyk
 • Negocjuj z dostawcami

Biorąc pod uwagę te czynniki, możesz ocenić różne systemy PIM i wybrać ten właściwy.

8. Skąd wiesz, że rozwiązanie PIM spełnia wymagania Twojej firmy?


Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ właściwy system zarządzania informacjami o produktach (PIM) dla Twojej firmy będzie zależał od kilku czynników specyficznych dla Twojej firmy. Na przykład niektóre systemy PIM lepiej nadają się do zarządzania małymi katalogami, podczas gdy inne mogą z łatwością obsługiwać miliony jednostek SKU.

Niektóre kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu PIM, obejmują:

 • Ilu użytkowników będzie miało dostęp do systemu?
 • Jakimi informacjami o produktach musisz zarządzać (np. cenami, opisami, zdjęciami, filmami)?
 • Czy musisz obsługiwać wiele języków lub walut?
 • Jakich funkcji potrzebuje Twoja firma?
 • Jak będą ustrukturyzowane dane?
 • Jaki jest najskuteczniejszy sposób przechowywania i pobierania danych?
 • Jak system będzie w stanie obsłużyć aktualizacje i zmiany?
 • Jakiej skalowalności potrzebujesz?
 • W jaki sposób różni użytkownicy będą uzyskiwać dostęp do danych?
 • Jakie środki bezpieczeństwa należy wprowadzić?
 • Jakie wsparcie będzie wymagane dla systemu?
 • Jakie potencjalne zagrożenia i wyzwania wiążą się z zarządzaniem tak dużą ilością danych?

Aby to zrobić, musisz wziąć pod uwagę takie czynniki, jak rodzaj sprzedawanych produktów, ile masz produktów, gdzie je sprzedajesz (np. online lub offline) oraz czy masz złożone dane produktów (np. wiele warianty produktu).

Dodatkowo powinien być skalowalny, aby z czasem mógł się rozwijać wraz z Twoją firmą.

9. Które rozwiązanie jest odpowiednie dla przedsiębiorstwa, Cloud PIM, On-premise PIM czy SaaS?


Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od indywidualnych potrzeb i preferencji biznesowych. Jednak niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę, obejmują bezpieczeństwo, kontrolę, elastyczność i koszt.

Oparte na chmurze rozwiązania PIM zapewniają wygodę dostępu do danych z dowolnego miejsca na świecie. Wielu dostawców oferuje szereg opcji dostosowywania, aby upewnić się, że system spełnia Twoje specyficzne potrzeby. Jednak niektóre firmy mogą niechętnie polegać na zewnętrznym dostawcy w zakresie swoich wrażliwych danych.

Lokalne rozwiązania PIM zapewniają większą kontrolę nad danymi, ale wymagają dodatkowych zasobów IT do instalacji i konserwacji. Na dłuższą metę mogą być również droższe ze względu na opłaty licencyjne na sprzęt i oprogramowanie.

Rozwiązania SaaS PIM są hostowane przez samą firmę. Rozwiązanie SaaS PIM zazwyczaj zawiera intuicyjny interfejs, który umożliwia użytkownikom szybkie dodawanie lub edytowanie informacji o produkcie. Ponadto SaaS PIM może oferować funkcje, takie jak automatyczne aktualizacje zapasów i możliwości edycji zbiorczej.

10. Czy system PIM może łatwo połączyć się z moimi platformami wewnętrznymi?


Większość systemów PIM oferuje pełne możliwości integracji, podczas gdy inne ograniczają się do eksportowania danych w określonych formatach, które można następnie ręcznie wprowadzić do innych systemów. Ważne jest, aby wybrać PIM, który oferuje poziom integracji, którego potrzebujesz, aby zaoszczędzić czas i uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości.

Idealnie byłoby, gdyby system PIM został zaprojektowany tak, aby można go było łatwo zintegrować z innymi systemami. W ten sposób nie będziesz musiał poświęcać dużo czasu i energii na zmuszenie obu systemów do współpracy. Zamiast tego poszukaj systemu PIM z otwartym interfejsem API, który umożliwia łatwą integrację z innymi systemami.

Integrację PIM można łatwo przeprowadzić, wykonując następujące proste kroki:

Wybierz system PIM, który Twoim zdaniem będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom i celom biznesowym.
Sprawdź, które inne systemy wymagają integracji z wybranym przez Ciebie PIM. Konieczne może być dołączenie różnych typów aplikacji, takich jak oprogramowanie księgowe, platforma eCommerce, operacje centrum realizacji lub system zarządzania magazynem.
Zapoznaj się z mapowaniami typów danych między integrowanymi systemami. Czy wszystkie dane Twoich produktów będą znajdować się w jednym systemie, czy zostaną podzielone na wiele systemów? Każdy system najprawdopodobniej będzie miał swoje unikalne pola i typy danych, które będą musiały zostać poprawnie zmapowane, aby oba systemy działały bezproblemowo.

11. Jaką rolę odgrywa system PIM w dostarczaniu praktycznych spostrzeżeń?


System zarządzania informacjami o produktach (PIM) zapewnia scentralizowane repozytorium danych o produktach, ułatwiając zarządzanie i śledzenie zapasów. Mając wszystkie dane produktów w jednym miejscu, możesz zobaczyć, co się dobrze sprzedaje, i śledzić stany magazynowe.

Systemy zarządzania informacjami o produktach (PIM) dostarczają różnych praktycznych informacji, które pomagają firmom lepiej zrozumieć i zarządzać danymi produktów. Oto kilka przykładów rodzajów spostrzeżeń, które mogą zapewnić systemy PIM:

Lepszy wgląd w dane produktów: systemy PIM centralizują informacje o produktach firmy w jednym miejscu, co znacznie ułatwia ich śledzenie i zarządzanie. Może to prowadzić do lepszego podejmowania decyzji, jeśli chodzi o to, które produkty należy przechowywać i jak je wycenić.
Większa kontrola nad danymi podstawowymi produktów: dzięki wdrożonemu systemowi PIM firmy mają większą kontrolę nad danymi podstawowymi produktów. Oznacza to, że mogą zapewnić, że informacje są dokładne i aktualne.
Identyfikuj możliwości: PIM może również pomóc w zidentyfikowaniu możliwości dla nowych produktów lub sprzedaży krzyżowej i dosprzedaży istniejących produktów. Ponadto PIM może zautomatyzować niektóre z bardziej żmudnych aspektów zarządzania danymi produktów, takich jak tworzenie i aktualizowanie list produktów.
Wszystko to przekłada się na praktyczne spostrzeżenia, które mogą pomóc poprawić wyniki finansowe.

12. Jaki jest koszt wdrożenia systemu PIM?


Koszt wdrożenia zarządzania informacjami o produkcie (PIM) może się znacznie różnić w zależności od wielkości i złożoności organizacji, a także od konkretnych cech i funkcjonalności zawartych w systemie PIM.

Jednym z kluczowych czynników, który podnosi koszty, jest potrzeba niestandardowego rozwoju lub konfiguracji w celu mapowania i integracji systemu PIM z istniejącymi systemami IT i procesami biznesowymi. Organizacje z zaawansowaną infrastrukturą IT lub te, które chcą zainwestować w rozwój na zamówienie, mogą osiągnąć znaczne oszczędności dzięki wdrożeniu systemu PIM. Jednak dla wielu firm te początkowe koszty mogą być zaporowe i mogą je opóźnić, a nawet uniemożliwić.

Niektóre oczekiwane koszty wdrożenia obejmują:

 • Koszt licencji na użytkownika
 • Konfiguracja i instalacja oprogramowania
 • Dostosowanie i integracja
 • Migracja danych
 • Konserwacja i wsparcie

Zapraszamy do skontaktowania się z nami w celu uzyskania więcej informacji na temat naszych produktów lub usług. Jesteśmy do Państwa dyspozycji poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej pimcore, e-mail lub telefonicznie. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości. Czekamy na Państwa wiadomość. 

 

Źródło: https://pimcore.com/en/resources/blog/pim-faq-top-questions-about-product-information-management_a287555

Warto też przeczytać

Skontaktuj się


Rozpocznij transformację cyfrową z zaufanym partnerem

Więcej możliwości

Preferujesz kontakt telefoniczny
lub spotkanie na żywo? My również!

Poznaj nas
logoPerson1
Olga Jacek
Członkini Zarządu i współzałożycielka

Olga jest współodpowiedzialna za budowanie i implementację strategii Omega Code. Ponadto jest ekspertką w dziedzinie ubezpieczeń i pośrednictwa finansowego.

logoPerson2
Mariusz Kokoszkiewicz
Prezes i współzałożyciel

Mariusz, jako prezes i współzałożyciel Omega Code, odpowiada za strategię i implementację rozwoju organizacji, zespołów oraz obszaru technologii.

logoPerson3
Mariola Pruchińska
Dyrektor Zespołów Realizacji

Manager z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży IT. Od kilkunastu lat kieruje zespołami zajmującymi się m.in. wdrożeniami systemów ERP, CRM oraz dedykowanych.

logoPerson4
Tomasz Michałowski
CTO/COO

Specjalista IT z 15-letnim doświadczeniem komercyjnym w branży IT.