Rzeczy, które warto wiedzieć przed aktualizacją Pimcora do wersji 10

22 Grudzień 2022
Porady biznesowe |
Pimcore

O jakich ryzykach warto pomyśleć przed aktualizacją do wersji 10?

 

Jeśli obecnie korzystasz z wersji Pimcore 5 lub 6, ważne jest, aby rozważyć aktualizację do najnowszej wersji, Pimcore X. Twórcy Pimcore zaprzestali utrzymywania i udostępniania aktualizacji zabezpieczeń dla wersji 5 i 6, co oznacza, że te wersje mogą zawierać luki bezpieczeństwa, które nie są rozwiązywane. To naraża twój system na wycieki danych i inne incydenty związane z bezpieczeństwem.

Jednym z głównych argumentów za aktualizacją do Pimcore X jest to, że przestarzałe oprogramowanie może stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa. Jeśli twój system korzysta z starej biblioteki lub rozszerzeń, może być podatny na ataki. Ponadto, jeśli korzystasz z starszej wersji Pimcore, możliwe, że działa ona na wersji PHP, która nie jest już obsługiwana z aktualizacjami zabezpieczeń. Dzięki aktualizacji do najnowszej wersji Pimcore możesz upewnić się, że twój system korzysta z aktualnych bibliotek i rozszerzeń oraz działa na obsługiwanej wersji PHP. To pomoże chronić twój system przed lukami bezpieczeństwa i utratą danych.

Kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć aktualizację do Pimcore X, jest to, że odkładanie aktualizacji zwiększa twój dług technologiczny. Dług technolgiczny to nagromadzony koszt korzystania z przestarzałego lub źle zaprojektowanego oprogramowania, co może prowadzić do obniżenia wydajności i zwiększenia ryzyka błędów. Jeżeli będziesz nadal korzystać ze starszej wersji Pimcore, możesz znaleźć, że tracisz więcej czasu i pieniędzy na naprawianie problemów i aktualizowanie systemu niż gdybyś poświęcił czas na aktualizację do najnowszej wersji. Ponadto programiści mogą być bardziej skłonni aplikować do organizacji, które korzystają z aktualnej i nowoczesnej technologii.  Dzięki aktualizacji do Pimcore X możesz zmniejszyć swój dług technoligiczny i przyciągnąć do swojego zespołu wykwalifikowanych programistów.

Na koniec, jeśli zdecydujesz się pozostać przy starszej wersji Pimcore, ograniczysz dostęp do nowych funkcji platformy, która dostaczył zespół Pimcore. Trzymając się starszej wersji, możesz nie być w stanie skorzystać z nowych funkcjonalności lub rozszerzeń, które są wydawane przez producenta technologii. To może ograniczyć również elastyczność i wydajność twojego systemu, nawet jeśli początkowo wybrałeś ten system ze względu na jego uniwersalność. Dzięki aktualizacji do Pimcore X możesz mieć pewność, że masz dostęp do najnowszych funkcji i rozszerzeń i wciąż korzystasz z elastycznego i skalowalnego rozwiązania.

Aktualizacja do Pimcore X może wiązać się z pewnymi wyzwaniami, ale przygotowując się i zarządzając tym projektem z wyprzedzeniem, możesz uniknąć potencjalnych ryzyk i zmniejszyć koszty w średniej i dłuższej perspektywie. Jeśli obecnie korzystasz z wersji Pimcore 5 lub 6 (a tym bardziej wcześniejszej), warto rozważyć aktualizację do wersji X, aby zapewnić bezpieczeństwo i wydajność systemu oraz skorzystać z nowych funkcji i rozszerzeń.

Jak działa proces migracji?

Proces migracji jest procesem polegającym na przeniesieniu danych, systemów lub aplikacji z jednej platformy lub środowiska do innego. W przypadku aktualizacji oprogramowania, proces migracji obejmuje przeniesienie danych i systemów z obecnej wersji oprogramowania do nowszej wersji. Proces ten może obejmować kilka kroków, w zależności od wybranej opcji aktualizacji i skomplikowania systemu. Jednym z pierwszych kroków jest zdefiniowanie zakresu prac związanego z migracją modułów Pimcore, oraz integracji i konfiguracji wraz z całym contentem do nowego środowiska. Stanowi to zakres projektu o profilu programistycznym i administracyjnym, który dla dużych systemów stanowi wyzwanie samo w sobie. Po wykonaniu tych prac pozostanie nam określenie okna serwisowego, aby uniknąć utraty danych z nowych działań użytkowników. Następnie należy skoordynować aktualizację z administratorami infrastruktury, np. zmienić wersję PHP, monitorować zasoby serwera i utworzyć kopię zapasową bazy danych. Kolejnym krokiem jest tworzenie kopii zapasowych danych i plików (zwanych zasobami). W niektórych przypadkach może być również wskazane uruchomienie równoległej infrastruktury z różnymi wersjami oprogramowania, takimi jak różne wersje PHP i Elasticsearch, co daje możliwość cofnięcia się do poprzedniej wersji w razie niepowodzenia aktualizacji. Ostatnim etapem jest weryfikacja procesu, testowanie i poprawki. W razie awarii, należy przywrócić poprzednią wersję z kopii zapasowej bazy danych.

3 różne metody aktualizacji

Istnieją trzy różne sposoby aktualizacji do Pimcore X. Scenariusze mogą być również bardziej rozbudowane o ile będziemy wykonaywali upgrade ze starszej wersji Pimcora. Każda opcja ma swoje zalety i wady, które opisano poniżej:

Aktualizacja lokalnej bazy danych i import do instancji produkcyjnej


Oznacza to, że proces aktualizacji odbywa się w osobnym środowisku, a następnie jest przesyłany na serwer produkcyjny. Ta opcja zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa aktualizacji, ponieważ ryzyko uszkodzenia bazy danych jest zmniejszone, dodatkowo proces można powtórzyć. Jednak ta opcja skutkuje również dłuższym przestojem aplikacji, ponieważ środowisko produkcyjne musi być wyłączone podczas prac nad aktualizacją. Ponadto, jeśli istnieją różnice między środowiskiem produkcyjnym a środowiskiem lokalnym, testy mogą nie być tak niezawodne. Ta opcja wymaga minimalnego zaangażowania administratora.

Eksport danych ze starszej wersji do nowej


W tym scenariuszu aktualizacja odbywa się poprzez przeniesienie danych z jednego systemu do drugiego za pomocą plików. Dzięki temu aplikacja może być aktualizowana bezpośrednio z bieżącej wersji do najnowszej wersji (np. z wersji 5 do 10), a nie przyrostowo. Ta opcja jest odpowiednia dla małych i prostych projektów, ale może nie być praktyczna w przypadku większych projektów, ponieważ eksportowanie i importowanie danych może być zbyt czasochłonne.

Aktualizacja na serwerze produkcyjnym


Aktualizacja na serwerze produkcyjnym odnosi się do procesu aktualizacji serwera, na którym hostowana jest Twoja platforma. Jest to podobne do pracy na „żywym” systemie. Jedną z zalet tej metody jest aktualizacja w miejscu, która umożliwia bezpośrednią aktualizację istniejącego kodu i struktury danych. Oznacza to, że nie trzeba konfigurować dodatkowej infrastruktury do aktualizacji, co może pomóc obniżyć koszty. Jednak ta metoda niesie ze sobą ryzyko problemów z integralnością danych i należy spodziewać się dłuższego przestoju, ponieważ aplikacja będzie musiała zostać zamknięta, a użytkownicy nie będą mogli uzyskać do niej dostępu. Aby zminimalizować to ryzyko, ważne jest dokładne i staranne tworzenie kopii zapasowych oraz testowanie, najlepiej w środowisku przejściowym, które ściśle symuluje środowisko produkcyjne. Ta opcja wymaga ścisłej współpracy z administratorami.

Zapraszamy do skontaktowania się z nami w celu uzyskania więcej informacji na temat naszych produktów lub usług. Jesteśmy do Państwa dyspozycji poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej pimcore, e-mail lub telefonicznie. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości. Czekamy na Państwa wiadomość. 

Warto też przeczytać

Skontaktuj się


Rozpocznij transformację cyfrową z zaufanym partnerem

Więcej możliwości

Preferujesz kontakt telefoniczny
lub spotkanie na żywo? My również!

Poznaj nas
logoPerson1
Olga Jacek
Członkini Zarządu i współzałożycielka

Olga jest współodpowiedzialna za budowanie i implementację strategii Omega Code. Ponadto jest ekspertką w dziedzinie ubezpieczeń i pośrednictwa finansowego.

logoPerson2
Mariusz Kokoszkiewicz
Prezes i współzałożyciel

Mariusz, jako prezes i współzałożyciel Omega Code, odpowiada za strategię i implementację rozwoju organizacji, zespołów oraz obszaru technologii.

logoPerson3
Mariola Pruchińska
Dyrektor Zespołów Realizacji

Manager z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży IT. Od kilkunastu lat kieruje zespołami zajmującymi się m.in. wdrożeniami systemów ERP, CRM oraz dedykowanych.

logoPerson4
Tomasz Michałowski
CTO/COO

Specjalista IT z 15-letnim doświadczeniem komercyjnym w branży IT.